Elkezdődött a suli, és beteg lett a gyerek. Hogyan lehet otthon maradni vele?

Elkezdődött a suli, és beteg lett a gyerek. Hogyan lehet otthon maradni vele?

Elkezdődött a suli, és beteg lett a gyerek. Hogyan lehet otthon maradni vele?

– Dr. Csernus Zoltán munkajogi szakértő válaszol –

 

Munkáltatóként és munkavállalóként is érdemes tisztában lenni azzal, hogy a dolgozó szülők miként maradhatnak otthon megbetegedett gyermekeikkel.

Az egészségbiztosítási törvény szerint a szülőnek nem kell dolgoznia, ha a saját háztartásában élő, 12 évesnél fiatalabb gyermekét otthon ápolja, vagy a kórházban mellette van. Ebben az esetben olyan, mintha a szülő maga betegszabadságon lenne, vagyis keresőképtelennek számít. Ez az időszak a gyermek betegségének a hosszával egyezik meg.

A gyermek ápolására igénybe vehető gondozási szabadság is. A Munka Törvénykönyve szerint egy munkavállaló legfeljebb öt munkanapot vehet igénybe hozzátartozója gondozásának céljából, vagyis a dolgozó szülő egy évben öt nap szabadságot kérhet erre a célra. Ezt a gondozási szabadságot más közeli hozzátartozó, például a nagyszülő is kiveheti. A munkáltatónak ezt a szabadságot a szülő által kért időpontban kell kiadni, legfeljebb két részletben. További fontos tényező, hogy a szabadság kiadásához orvosi igazolás szükséges.

Ezt a szabadságot ne keverjük össze az úgynevezett szülői szabadsággal. Szülői szabadságot, amely 44 munkanap, az a szülő kérhet gyermeke három éves koráig, aki nem vette igénybe a gyest annak teljes, három éves időtartamára. A gyermek betegsége esetén ez a szabadságforma azért működik nehezebben, mert a munkavállalónak az erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie, de természetesen a munkáltató rugalmas hozzáállásának az ilyen esetekben nagy jelentősége van.

Rovatunk további cikkei ebben a témában:
Ki dönt, ha a szabadság időpontjáról van szó? 
Pénzre váltható-e a szabadság? 
Váratlan helyzet nyáron? 

Cikk megosztása:

Facebook
Twitter
Pinterest