Ki dönt, ha a szabadság időpontjáról van szó?

Dr. Csernus válaszol 3.
Dr. Csernus válaszol 3.

Ki dönt, ha a szabadság időpontjáról van szó?

Ki dönt, ha a szabadság időpontjáról van szó?

– Dr. Csernus Zoltán munkajogi szakértő válaszol –

 

Legtöbb esetben a szabadság kiadása egy közös döntésen alapszik: a munkavállaló odamegy a főnökéhez, elmondja igényeit, a munkáltató mérlegeli azt, majd – ha neki is megfelelő az időpont – kiadja a szabadságot.

De évente van hét olyan nap, amelyre nem terjed ki a munkáltató joga, hogy döntsön. Ezt a hét munkanapot a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben köteles kiadni. Ez csak akkor nem lehetséges, ha a munkavállaló munkaviszonyának első három hónapját tölti a cégnél.

Ezen a hét napon felül a gyermekek után járó pótszabadságot és a szülői szabadságot is a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Fontos tudnivaló, hogy a munkavállalónak erre a hét napra, valamint a gyermekek után járó pótszabadságra és a szülői szabadságra vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

A munkavállalót védi továbbá az a szabály is, hogy a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló évenként egy alkalommal legalább tizennégy egybefüggő napon (a beleeső hétvégéket és esetleges munkaszüneti napokat is beleszámítva) pihenhessen.

 

Rovatunk további cikkei ebben a témában: 

Pénzre váltható-e a szabadság? 

Váratlan helyzet nyáron? 

Cikk megosztása:

Facebook
Twitter
Pinterest